06.11.2011

Google’ın Yeni Güncellemesinin Etkilerini Azaltabilirsiniz

Google, kullanıcılarına daha iyi arama sonuçları vermek için yeni bir güncellemeye hazırlanıyor ve bu güncellemenin, aramalarda kullanılan anahtar kelimelerle ilgili en yeni indexleri (sonuçları) öne çekmek için olduğunu belirtiyor. Daha anlaşılır olması için kendi blog sayfasında vermiş olduğu örneği ele alalım.

Google’a “olimpiyat” yazıp aramaya başladığınızda Google şöyle düşünmeye başlayacak:

Yıl 2011. O halde ben kullanıcıma 1900 lü yıllardaki “olimpiyat” ile ilgili sayfaların yerine daha yakın tarihteki “olimpiyat” ile ilgili indexlediğim sayfaları daha ön sıralara alayım ki güncel haber ve yazılara kullanıcılarım daha çabuk ulaşsın.

Peki bu yenilikle birlikte bizleri neler bekliyor?

Google’ın aktifleştirme sürecinin içerisinde olduğu bu güncelleme devreye alınındığında, arama souçları kullanıcı/ziyaretçiler için oldukça olumlu olacak ancak site sahiplerinin bir kısmı için (bu bir kısım içerisinde siz de olabilirsiniz) sonuçlar çok da iyi olmayacaktır.

Eğer web siteniz, ağırlıklı olarak Google üzerinden besleniyorsa ve mevcut üst sıralarda çıkan sayfalarınızın konu ve tarihleri eski ise bu güncellemenin  sizi olumsuz etkilemesi yüksek bir ihtimal olacaktır. Örneğin; A kırtasiyenin online kırmızı kalem satışlarının çok iyi olduğunu, A kırtasiyesinin “kırmızı kalem” anahtar kelimelerinde ilk sayfada çıktığını ve sayfanın son 4 senedir Google tarafından içeriğinin hiç değişmeyen haliyle indexli olduğunu düşünün (nasıl ilk sayfada olduğunu, backlink sayısını vs. göz ardı edin). Eğer B kırtasiyesi, kırmızı kalem ile ilgili olan sayfasını sürekli güncel tutar ve gerekli SEO çalışmalarını da yaparsa (kırmızı kalem sayfasının nasıl güncellendiğini hayal edemedim : ) ) , Google yeni güncellemesi ile birlikte B kırtasiyesinin sayfasını A kırtasiyesinin sayfasından daha önde çıkaracaktır.

Google’ın kendi blogunda verdiği örnek global anlamda olduğu için kırmızı kalem örneği ile kıyaslanmasa da sistemin çalışma mantığı üç aşağı beş yukarı bu şekilde olacaktır.

Peki eski indexli sayfalardan hit alıyorsanız ve bu sayfalarınız sıralamalarda iyi yerlerdeyse, Google’ın yeni güncellemesinin etkilerini en aza indiremez misiniz?

Cevap: Bu etkileri minimuma düşürebilirsiniz!

Google’ın yeni güncellemesinin etkilerini en aza indirmek için neler yapılabilir?

Yapılabilecek işlemleri anlatmadan önce küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var. Sayfanızın içeriğini (içeriğe menüden tek bir kelime ekleme veya çıkarma dadildir) değiştirdiğinizde, Google’da sıralamalarınızın değişeceğini unutmayın. Anahtar kelimenizin aranma oranına bağlı olarak bu sıralamalardaki değişimler bazen hiç olmazken bazı durumlarda bir – iki sıra yada bir – birkaç sayfa olabilmektedir. Bu nedenle yapacağınız güncellemelerin olum veya olumsuz etkilerine güncellemelerinize başlamadan önce hazırlıklı olmalısınız. Burada anlatılacak olan güncelleme içeriğinizle site hiti aldığınız sayfaları fazla değiştirmeden nasıl güncellenebileceği ile ilgili olacaktır.

1)      Başlığınızı Düzenleyin

Sayfanızın <title></title> tagları arasındaki başlığınızı düzenleyin ancak bu düzenleme köklü bir değişiklik olmasın.

<! – Örnek -- >

//anahtar kelime kırmızı kalem

<title>A markalı  kırmızı kalem  detayı</title>

//değiştirilmiş hali / kelime sayısının değişmediğine dikkat edin

<title>marka | A | kırmızı kalem | detay</title>

<! – Örnek -- >

2)      Meta taglarınızı Düzenleyin

Sayfanızın meta taglarını düzenleyin ancak yine bu düzenleme köklü bir değişiklik olmasın.

<! – Örnek -- >

<meta name=”description” content=”Falanca Kırtasiye kırmızı kalem konusunda sektörde önde gelen bir firmadır ”>

//değiştirilmiş hali /kelime sayısının değişmediğine dikkat edin

<meta name=”description” content=”Kırmızı kalem sektörünün lider firması Falanca Kırtasiye ile farkı yaşayın | FK ”>

//ile bağlacı stop word olduğundan aramalarda dikkate alınmyacağı için açıklamanız yine 10 kelimeden oluşur.

<! – Örnek -- >

3)      İçerik

Sayfanızın içeriğinin değişmesinin, Google’ın güncellemesi devreye girsin veya girmesin sıralamalarınızda yer değişikliğini tetikleyeceğinden bu kısmın düzenlemesini zamana bırakabilirsiniz. Ama yinede nasıl düzenleme yapabileceğiniz konusunda açıklama yapmakta fayda var.

Sayfa içeriğiniz ile sıralamalardan memnun değilseniz bir sorun yok köklü bir değişiklik yapabilir ve Google’a güncel bir sayfa olduğunu gösterebilirsiniz. Peki mevcut içeriğiniz ile iyi bir konumdaysanız ne yapmanız gerekir?

–          İçerikteki kelime ve anahtar kelime oranınız değişmeden yani toplam kelime sayınız değişmeden ve anahtar kelimelerinize dokunmadan diğer kelimeler ile oynamanız, sayfanızın Google tarafından günceller listesine dahil edecektir.

Yetmezse;

–          Anahtar kelimelerinize dokunmadan Türkçe karakterlerden temizle işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem ile birlikte anahtar kelimeleriniz ve oranı ile ilgili hiçbir sorun yaşamazken sayfanın asıl konusunun dışına da çıkmış olabilirsiniz (sıralamalarda yer değişikliği olacaktır).

 

4)      Diğer İşlemler

–          Site haritanızın <changefreq> priority>  değerlerini değiştirebilirsiniz.

–          Statik sayfalarınız için ftp de kayıtlı tarihleri değiştirmek için sayfalarınızı yeniden yükleyebilirsiniz.

NOT 1: Yukarıdaki işlemler genel itibariyle statik sayfalar baz alınmıştır ancak dinamik sayfalara da uygulanabilir.

NOT 2: Yaptığınız değişiklikler geri dönüşümlü olarak düşülmüştür. Yukarıdaki değişiklikler yapıldıktan sonra sayfanızı eski haline getirmeniz durumunda yine eski sayfanız güncel olacaktır.

NOT 3: Yukarıda anlatılan değişikliklerin tamamını yada birini yaptığınız taktirde (anahtar kelimenizin güçlülüğü ile ilgili olarak) sıralama değişikliği yaşayabilirsiniz. Site dışı seo çalışmalarınız ve kelime oranlarınız değişmeyeceği için sitenizi eski duruma aldığınızda sadece güncellikten fayda sağlamış olacaksınız.

NOT 4: Her hangi bir değişiklik yaptığınızda Google’ın sayfa görünümü, önbellek bilgileri ve Google’a ait diğer datalar sitenizin yeni halini göstermedikçe sayfanızı eski haline getirmeyiniz.

 

Benzer Yazılar

 • 19 Kasım 2011 SEO için Son Güncelleştirmeler ve Güncel Değerlendirme (2)
  Birkaç gündür Google arama sonuçlarındaki sıralamaların değiştiğini fark etmişsinizdir. Bu değişiklik, bazı anahtar kelime kategorilerinde […]
 • 02 Mayıs 2012 Google Sayfa Düzeni Güncellemesi (3)
  Geçtiğimiz günlerde Google sayfa düzeni algoritmasında (Page Layout algorithm) yeni bir güncelleme yaptığını duyurdu ve bu güncelleme ile, […]
 • 08 Eylül 2011 Google Gözünden Site İçi Linkler (1)
  Link değerleri, SEO hizmeti veren kişi ya da kurumların göz ardı ettiği veya paylaşmak istemediği konular arasındadır. Google bir sayfayı […]
 • 11 Mayıs 2012 Google Panda Algoritmasındaki Yenilikler (0)
  İşlerimin yoğunluğundan dolayı Google Penguen ve Panda güncellemeleri hakkında detaylı bir makale yazamamıştım. Şimdi fırsat bu fırsat […]
 • 08 Mart 2012 Doğru Sitemap Yapımı ve Kusursuz İndexlenme (1)
  Çeşitli SEO paylaşım alanlarında şu soruları defalarca okumuşumdur; “Sitemi nasıl çabuk indexletirim?”, “Sitemap hazırladım ancak Google […]
Author 7.662 Okunma Comments 4 Yorum

Yazar :

4 Yorum Yorum Ekle

 • Merhabalar,

  bir sorum olacak. Mesela ben bir web sitesi kuracağım. Sizce web siteni wordpress ile mi yapmalıyım yoksa scripti kendim mi yazmalıyım. Ben web sitesinikendi sistemim ile sıfırdan yazma tarayfatırım ama SEO konusunda wordpress çok iyi diyorlar. Sizce benim yapacğaım sistem daha iyi olmaz mı? En azından kuralları uygularsam iyi olmaz mı?

  • Eğer sizin hazırlayacağınız web sitesi, WordPress gibi çalışacaksa (kategoriler, etiketler, metalar, arama motoru dostu url, otomatik yeni ve güncellenen sayfarın ping işlemleri, klasiğin dışında WordPress’te kullanılan site haritaları vs..) elbette kendi yazılımınız ile başarı sağlayabilirsiniz. Ancak şunuda belirtmek isterimki; Google’ın WordPress ile hazırlanmış sitelere özel bir ilgisi bulunmaktadır. Bunun en önemli faktörlerinden biri, genel olarak güncel olmaları bir diğeri ise oldukça yaygın = güven verici olmalarıdır. Kendi yazılımınızı kullanacağınız web siteniz ile yayın hayatınıza başladığınızda ufak bir dezavantaj ile başlayacağınızıda belirtmek isterim. Şöyleki; hazırladığınız yazılımla birkaç hafta (sadece site içi seo yaparsanız) index alamayabilirsiniz. Bunun dışında sürekli güncel kalındığı sürece de oldukça başarılı olabilirsiniz.
   Kısacası, SEO için WordPress şart değildir ama zamandan kazandırır.

 • ama wordpress istediğim gibi geliştiremem. Öyle değil mi? Mesela wordpress değiştirmek sürüm güncellemleri takip etmek. çekirdek kullanıcı yapısını değiştirmek. Sanırım kendi sistemim daha mantıklı olacaktır.

 • WordPress açık kaynak kodlu olduğu için istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Güncellemeleri de yönetim panelinden size hemen duyurulduğundan ek bir zaman harcamadan yapabilirsiniz. Öte yandan kendi yazdığınız sistemin tamamına hakim olacağınızdan, kendi sisteminizi WordPress’e kıyasla daha kolay ve çabuk geliştirebilecek olmanız da size ayrı bir avantaj sağlayacaktır.

Yorumlarınız için teşekkürler

*